Ebedi Takvim


Harmandalı'daki çöplük 2 yıl içinde kapatılacak

23 Kasım 2009 Pazartesi

Harmandalı'daki çöplük 2 yıl içinde kapatılacak


Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, çöp bertaraf tesisi yerinin henüz belli olmadığını söylerken, bürokratlarının Bornova Gökdere yakınlarındaki 2 ayrı yer üzerinde çalıştıkları öğrenildi
--------------------------------------------------------------------------------
ERTAN GÜRCANER (HABER MERKEZİ)
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu üyeleriyle basın kuruluşlarının temsilcilerine verdiği yemekte, Çiğli ve Karşıyaka olmak üzere kentin bir çok kesiminde sıkıntı yaratan Harmandalı Çöp Deponi Alanı'nın herhangi bir aksilik olmaması halinde en fazla 24 ay içinde kapatılacağını söyledi.
Kocaoğlu, "Harmandalı Çöp Depolama Alanı'nın kaldırılması projesinde sonuca her gün biraz daha yaklaşıyoruz. Esas itibariyle çöplerin ayrıştırılması ve bertarafı üzerinde çalışmaktayız. Bu konudaki alan çalışmalarımız da sürüyor. Bertaraftan sonra ortaya çıkacak, hiçbir işe yaramayacak ama çevreye de zarar vermeyecek dolgu malzemesi hüviyetindeki atıkların dökülmesi için de ayrı bir alan çalışmamız söz konusu. Bunlarla ilgili ÇED ve izin süreçlerini takip ediyoruz" dedi. Kocaoğlu, şu ana kadar tesislerin nereye yapılacağı konusunda netleşmiş bir yerin söz konusu olmadığını belirtti.
ENERJİ ELDE EDİLECEK
Projeye göre evsel atıklardan oluşan çöp, önce kurulacak ayrıştırma tesisine dökülecek. Burada ekonomiye yeniden kazandırılabilecek atıklar ayıklandıktan sonra kalan atıklar inşa edilecek ikinci bir tesiste çürütülecek. Çürütme sonucu elde edilen gaz, elektrik enerjisine dönüştürülecek. Enerjinin bir bölümü tesisin kendi ihtiyacını karşılayacak, kalanı şehir şebekelerinde kullanılacak. Bu tür tesislerde yatırım maliyeti olarak en büyük problem olan yakma sonucu ortaya çıkan gazı temizleme üniteleri de son teknolojiyle kurulacak. Yakma sonucu ortaya çıkan ve biyolojik aktivitesi olmayan az miktardaki atık ise Torbalı'da Orman Genel Müdürlüğü'nden tahsisli alanda depolanacak. Tesislerde günlük 2 bin 500 ton çöp işlenecek.
Daha önce çöp ve çamurun bertarafını tek proje olarak değerlendiren Büyükşehir Belediyesi, şimdi çöp ve çamurun bertarafını iki ayrı proje olarak ele alacak. Buna göre çamur tesisi, Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nde kurulacak. Atıksu tesisinden çıkan 600 ton çamur da kurulacak çamur bertaraf tesisinde kurutulup çürütülecek. Böylece günlük arıtma tesisinden çıkan 600 tonluk hacmin, 60 tona kadar indirilmesi mümkün olacak. Projeye göre arta kalan atıklar da dolgu malzemesi olarak kullanılacak.
Her iki bertaraf projesinin de hangi teknoloji ile hayata geçirileceği konusundaki son kararı Aziz Kocaoğlu ve bürokratları verecek. Bu konuda karar verilirken geriye en az atık bırakması ve işletme maliyeti belirleyici olacak. İhale öncesi şartname hazırlıklarının halen devam ettiği her iki çevre projesi için Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını tamamladıktan sonra ihaleye çıkacak.
Her iki projenin de hayata geçmesi ile birlikte gerek Harmandalı Çöp Deponi Alanı'ndan gerekse Çiğli'de Büyük Kanal Projesi kapsamında inşa edilen atıksu arıtma tesisinde çıkan çamurdan çevreye yayılan pis kokunun da önüne geçilmiş olacak.
ÇALIŞMALAR İKİ YERE ODAKLANDI
Harmandalı Çöp Deponi Alanı'nın kapatılmasıyla kentteki evsel atıkları bertaraf edecek tesisin nereye kurulacağı konusunda çalışmaların 2 yere odaklandığı öğrenildi. İZSU bürokratları, Bornova Gökdere köyünün üst kesiminde Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü asfalt plenti şantiye tesisinin arkasındaki hazineye ait alanla, aynı güzergahta bulunan Hurdacılar Sitesi inşaatının yanındaki arazi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.
0 yorum:

Yorum Gönder

 
 
 
Slayt (İZMİR RESİMLERİ)

İzmir haritası


taksi durakları

İZMİR TAKSİ DURAKLARI A B C Ç E
F G H I J
TELEFON NUMARALARIK L M N O
Aranan semtin ilk baş harfini işaretleÖ P R S Ş
BUL tıklatınT U Ü V Y
Z
İZMİR Alan kodu 232